Emődi Horgász Egyesület Hivatalos Honlapja!
Emődi Horgász Egyesület Hivatalos Honlapja!
Dátum

 
MOHOSZ Honlapja

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Mai időjárás
Hőtérkép
 
Fegyelmi szabályzat

Fegyelmi szabályzat

I.
 
A Fegyelmi Eljárás célja
 
A fegyelmi eljárás célja a horgászatra vonatkozó jogszabályi rendelkezések, különösen a halgazdálkodásról és halvédelemről szóló 2013. évi CII. törvény, az országos horgászrend, a szövetségi-egyesületi alapszabályok, horgászrend, a szövetség-, illetve tagjai testületi szervei által hozott határozatok, a társadalmi együttélés szabályai megtartásának, valamint a szervezeti élet tisztaságának biztosítása, illetve a cselekménnyel arányban álló elmarasztalással az elkövető és más horgász visszatartása hasonló magatartástól.
 
II.
 
FEGYELMI VÉTSÉGEK
 
Fegyelmi vétséget követ el az a horgászegyesületi tag:
aki ellen halgazdálkodással (halászattal, horgászattal) összefüggő szándékos
bűncselekmény miatt a bűnüldöző, illetve igazságügyi szervek jogerős marasztaló
határozatot hoztak, vagy akit halászattal, horgászattal kapcsolatos bármely bűncselekmény miatt jogerősen végrehajtandó vagy részben felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek;
akit halgazdálkodással (halászattal, horgászattal) kapcsolatos cselekményért jogerősen halvédelmi bírsággal sújtottak, vagy halászattal, horgászattal kapcsolatos, illetve horgászattal összefüggő környezetvédelmi szabálysértés elkövetésében jogerősen vétkesnek találtak;
aki a halászattal, horgászattal, illetőleg a környezetvédelemmel kapcsolatos törvényeket, jogszabályokat megsérti;
aki a horgászrendi előírásokat, a horgászat etikai szabályait megszegi;
aki az egyesületi alapszabály, horgászrend, a választott szervek határozatai, a társadalmi együttélés szabályai ellen vét, vagy az egyesület, horgászszervezet alapszabályszerű működését veszélyezteti;
aki, mint a választott testület tagjaként vagy tisztségviselőként kötelességét felróható okból nem teljesíti, illetve kárt okozóan elhanyagolja; 
aki az egyesülettel szemben fennálló kötelességeit az előírt határidőben nem teljesíti, a fegyelmi szerv idézésére a fegyelmi tárgyaláson, mint tanú, kellő indok nélkül nem jelenik meg, vagy ott valótlant állít.
 
 
III.
 
FEGYELMI BÜNTETÉSEK
 
 
3.1.)  Fegyelmi büntetések:
figyelmeztetés;
írásbeli megrovás;
a fegyelmi határozatban megjelölt, vagy valamennyi horgászkezelésben lévő vízterületről, horgásztanyáról meghatározott időre szóló kitiltás;
a tagsági jogok meghatározott ideig tartó felfüggesztése;
a horgászattól meghatározott időre történő eltiltás;
az egyesületből történő kizárás. 
 
3.2.) Indokolt esetben a 3.1.) pont e.) és f.) pontjaiban megjelölt fegyelmi büntetést együtt is ki lehet szabni.
 
3.3.) Az egyesület választott testületének tagja, illetőleg tisztségviselője által
elkövetett, a II/f.) pontja szerinti fegyelmi vétség esetében csak a 3.1. pont a.) és b.) pontjában megjelölt fegyelmi büntetést lehet kiszabni, valamint indítványozni lehet az eljárás alá vont személy tisztségből való visszahívását.
 
3.4.)  A 3.1. pont c-e.) pontjai szerinti fegyelmi büntetések leghosszabb időtartama öt év. 
 
3.5.) A 3. 1. pont c.) - f.) pontjai alapján kiszabható büntetés végrehajtása - rendkívüli méltánylást érdemlő esetben – legfeljebb háromévi próbaidőre felfüggeszthető. Ha a próbaidő eredményesen telt el, a fegyelmi büntetés végrehajthatósága megszűnik. Amennyiben azonban a fegyelmi eljárás alá vont tag a próbaidő alatt újabb fegyelmi vétséget követ el és emiatt ismét fegyelmi büntetés kiszabására kerül sor, ebben a határozatban el kell rendelni a korábban kiszabott, de próbaidőre felfüggesztett fegyelmi büntetés végrehajtását is.
 
3.6.) A 3.1. pont e.) pontja szerinti fegyelmi büntetés esetén a kiadott horgászjegyet és területi engedélyeket a határozat jogerőre emelkedésekor – a büntetés időtartamára, vagy az év teljes hátralevő részére – vissza kell vonni. 
 
3.7.) Akivel szemben a 3.1. pont e.) pontja alapján két évet meghaladó tartamú fegyelmi büntetést szabtak ki, a büntetés letöltése után csak abban az esetben kaphat újból horgászjegyet, ha előzetesen ismét vizsgát tesz horgászati ismeretekből.
 
IV.
 
HATÁSKÖRÖK
 
4.1.)  A Szövetség egyesületi jogállású tagja saját, választott tisztséget be nem töltő tagjainak, valamint a felügyelő bizottság, és az elnökség tagjainak, elnöknek, alelnöknek és titkárnak a fegyelmi ügyeiben I. fokon a saját Fegyelmi Bizottsága útján jár el.
 
II. fokon, jogorvoslati eljárás lefolytatására a Szövetség Fegyelmi Bizottságának van hatásköre. 
 
4.2.) A fegyelmi bizottság tagjaival szemben I. fokon az egyesület elnöksége, II. fokon a Szövetség Fegyelmi Bizottsága jár el.
 
4.3.) A Szövetség elnökségének tagjai, elnök, alelnök, titkár, felügyelő bizottság tagjának fegyelmi ügyeiben első fokon a Szövetség Fegyelmi Bizottsága, másodfokon a HEK Közgyűlés jár el.
 
4.4.) A Szövetség fegyelmi bizottságának tagjaival szembeni fegyelmi ügyekben a Szövetség Közgyűlése jár el. 
 
4.3.) A fegyelmi eljárás lefolytatására azon egyesület fegyelmi szerve illetékes, amelynél az eljárás alá vont személy a fegyelmi eljárás elrendelésének évében az állami horgászjegyét kiváltotta. Kettős tagság esetében, ha a fegyelmi vétséget elkövető személy az eljárást elrendelő horgászegyesületből kilép, az eljárás lefolytatását kezdeményezni kell a másik horgászegyesületnél. 
 
V.
 
AZ ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSA
 
5.1.) Fegyelmi eljárás csak az egyesületi tag ellen és kizárólag írásban rendelhető el.
Az értesítésben ismertetni kell vele az általa elkövetett fegyelmi vétséget. Az egyesületi tagság megszűnése – a halál esetét kivéve – a fegyelmi eljárás lefolytatását nem akadályozza.
 
5.2.)  A fegyelmi eljárás elrendelésére jogosultak: a tagi horgászegyesület elnöke, alelnöke, titkára.
Az egyesület Közgyűlés kötelezheti az elnököt (alelnököt, titkárt) az eljárás elrendelésére.
Az eljárást az egyesület bármely tagja kezdeményezheti, de az elnök (alelnök, titkár) jogosult elbírálni, hogy a cselekmény fegyelmi eljárás elrendelését megköveteli-e. 
 
5.3.) Az egyesület elnöke a tudomására jutott fegyelmi vétségek kivizsgálásáról, vagy a fegyelmi eljárás elrendeléséről haladéktalanul gondoskodni köteles.
 
5.4.)  Az egyesület elnöke csekély súlyú fegyelmi vétség esetén jogosult fegyelmi eljárás mellőzésével „figyelmeztetés” illetve „írásbeli megrovás” fegyelmi büntetés alkalmazására. 
 
Ha az eljárás alá vont személy az elnök ezen intézkedése ellen a közléstől számított 8 napon belül kifogással él, a fegyelmi eljárást el kell rendelni.
 
5.5.) Ha a horgászegyesület tagja a 2. pont. a.-b.) pontjaiban foglalt cselekményeket követte el, a fegyelmi eljárás megindítása kötelező. Súlyos fegyelmi vétség alapos gyanúja esetén a fegyelmi eljárás elrendelésére jogosult szerv vagy személy a fegyelmi ügy jogerős befejezéséig terjedő időre felfüggesztheti a fegyelmi eljárás alá vont személy tisztségének betöltésére, illetve a horgászatra vonatkozó jogát.
 
5.6.) A Szövetség Elnökségének határozata alapján a tagegyesületnek kötelező a fegyelmi eljárást lefolytatni.
 
VI.
 
ELÉVÜLÉS
 
Ha a fegyelmi vétség elkövetése óta több mint egy év, vagy ha az eljárás elrendelésére hivatott személy vagy szerv tudomására jutásától három hónap eltelt, fegyelmi eljárás nem indítható, kivéve, ha az ügyben büntető- vagy szabálysértési eljárás indult. Ez utóbbi esetben az egy év elévülési idő a büntető, vagy szabálysértési eljárásban hozott határozat jogerőre emelkedését követő napon kezdődik.
 
VII.
 
A FEGYELMI SZERVEK MŰKÖDÉSE
 
7.1.) A tagi egyesületek fegyelmi bizottsága két tagból és egy elnökből áll, akiket az egyesület Közgyűlése választ az Egyesület tagjai sorából öt éves időtartamra. A fegyelmi bizottság határozatképes, ha az ügy tárgyalásán valamennyi tag jelen van. Határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza.
 
7.2.) Nem járhat el konkrét ügyben a fegyelmi bizottság tagjaként az eljárás alá vont személy, a sértett, továbbá, aki a fegyelmi eljárás alá vont tagnak, vagy sértettnek hozzátartozója, illetve aki az eljárás alá vont taggal vagy sértettel munkajogi alá-, vagy fölérendeltségi, vagy egyéb függőségi kapcsolatban áll.
Nem működhet közre a fegyelmi szerv tagjaként az eljárásban az sem, akitől az ügy tárgyilagos megítélése egyéb okból (elfogultság) nem várható el.
 
7.3.) A másodfokú eljárásban nem vehet részt az, aki a felülvizsgált határozat meghozatalában, illetőleg – vizsgálóbiztosként – az azt megelőző eljárásban részt vett.
 
VIII.
 
ELJÁRÁSI SZABÁLYOK
 
8.1.) A fegyelmi bizottság elnöke gondoskodik az eljárás szabályszerű lefolytatásáról. Bonyolultabb ügyekben a tényállás tisztázása céljából a bizottság tagjai közül vizsgálóbiztost jelölhet ki, vagy a kivizsgálást maga is foganatosíthatja.
 
8.2.) Az fegyelmi bizottság elnöke a fegyelmi ügy tárgyalását az iratok beérkezésétől számított 30 napon belül köteles kitűzni, vagy – szükség esetén – annak kivizsgálását elrendelni. A kivizsgálás legfeljebb 60 napig tarthat.
 
A fegyelmi bizottság elnöke, amennyiben a tényállás és a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján úgy ítéli, elrendelheti, hogy a fegyelmi bizottság tárgyalás tartása nélkül hozzon határozatot a fegyelmi ügyben. Ez esetben csupán az eljárás megindításáról kell értesíteni az eljárás alá vont személyt. Az indokolt határozatot tértivevényes postai küldeményként kell kézbesíteni az eljárás alá vont részére, aki a kézbesítéstől számított 8 napon belül kérheti tárgyalás tartását. Tárgyalás tartása esetén a további eljárásra a 8.3.) pontban foglaltak az irányadóak. A határidő elmulasztása esetén tárgyalás tartásának hely nincs, a határidő elmulasztása esetén igazolással élni nem lehet.
 
8.3.) Az eljárás alá vont tagot tértivevényes ajánlott levélben és azzal a figyelmeztetéssel kell a kitűzött tárgyalásra megidézni, hogy igazolatlan távolmaradásával a tárgyalás megtartását nem akadályozza, bizonyítékait, tanúit legkésőbb a kitűzött tárgyaláson bejelentheti, illetve tanúit a tárgyalásra előállíthatja, védekezését írásban is előterjesztheti.
 
8.4.) Ha az elkövető a terhére rótt fegyelmi vétség elkövetését az ellenőrzés során elismerte és ezt a feljelentésen aláírásával tanúsítja, a bizonyítási eljárást mellőzni lehet. Ilyen esetben elegendő a tárgyalásra csupán az elkövetőt megidézni.
 
A vétség elismerésének hiányában is mellőzni lehet a bizonyítási eljárást csekélyebb jelentőségű fegyelmi vétségek esetén, ha a feljelentést hivatalos vagy közfeladatot ellátó személy (rendőr, halőr, stb.) tette. Ilyenkor azonban csak a 3.1. pont a.) vagy b.) pontjában meghatározott fegyelmi büntetést lehet kiszabni.  
 
8.5.) Azok közül, akiknek a tárgyaláson való meghallgatása szükséges, az egyesület tagjai megidézhetők, mások pedig meghívhatók. Az idézés kézhezvétele és a tárgyalás megtartása közötti minimális határidő nyolc nap.
 
8.6.) A tárgyalás nyilvános. Az eljárás alá vont tag indokolt kérelmére azonban zárt tárgyalást lehet elrendelni. Amennyiben erkölcsi okok indokolják, a bizottság elnöke a tárgyalásról az ifjúsági tagokat kizárhatja.
8.7.) A tárgyalást a fegyelmi szerv elnöke nyitja meg, vezeti és gondoskodik a rend fenntartásáról. Azt, aki a tárgyalás rendjét zavarja, a teremből kiutasíthatja, a horgászegyesületi tag ellen fegyelmi eljárást kezdeményezhet.
A fegyelmi szerv elnöke megállapítja a tárgyalás megtartásának szabályszerű feltételeit, számba veszi a megjelenteket, felveszi az eljárás alá vont tag személyi adatait, tisztázza az esetleges elfogultsági körülményeket. Elfogultsági kifogás előterjesztése esetén, a kifogásolt tag nyilatkozata, valamint az esetleges bizonyítás felvétele után – a kifogásolt tag és az eljárás alá vont személy távollétében – a fegyelmi szerv kellő indoklással dönt az elfogultsági kifogás elfogadásáról vagy elvetéséről.
Ezután következik az ügy ismertetése, majd az elnök meghallgatja az eljárás alá vont tagot, akihez a szerv tagjai is kérdéseket intézhetnek. Ezután kerül sor a fegyelmi szerv által szükségesnek tartott bizonyítás felvételére.
 
8.8.) Ha az eljáró fegyelmi szerv úgy ítéli meg, hogy a határozathozatalhoz elegendő alap áll rendelkezésre, a bizonyítási eljárást befejezettnek nyilvánítja és a további esetleges bizonyítékok vizsgálatától eltekint. A bizonyítékokat egyenként és összességükben értékeli és az ezen alapuló meggyőződése szerint állapítja meg a tényállást.
 
8.9.) A tárgyalásról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek az eljáró fegyelmi szerv megnevezését, tagjainak nevét, a jegyzőkönyvvezető és a hivatalból megjelenő más személyek nevét, az eljárás alá vont tag nevét, lakcímét, foglalkozását, egyesületének nevét, horgászigazolványának és állami horgászjegyének számát, egyesületi nyilvántartási számát, esetleges viselt tisztségét, az eljárás alá vont tag érdemi nyilatkozatát a terhére rótt fegyelmi vétség tekintetében, védekezését, a tanúk vallomásának lényegét és az elhangzott indítványokat kell tartalmaznia.
 
8.10.) A jegyzőkönyvet az eljáró szerv tagjai és – amennyiben a jegyzőkönyvet nem  annak valamelyik tagja vezeti – a jegyzőkönyvvezető írja alá. 
 
8.11.) A fegyelmi szerv zárt ülésén hozza meg határozatát, amelyet az elnök azonnal kihirdet, vagy a kihirdetésre legfeljebb nyolc napon belül újabb határnapot tűz ki.
 
8.12.) Ha a szerv a bizonyítási eljárás eredményeként azt állapítja meg, hogy az eljárás alá vont személy
terhére rótt cselekmény nem fegyelmi vétség;
a terhére rótt cselekményt nem követte el, illetőleg
 a terhére rótt cselekmény elkövetése megnyugtató módon nem bizonyítható;
 terhére rótt fegyelmi vétség elévült 
 
az eljárást határozattal megszünteti.
 
Az eljárás alá vont személy halála esetén az eljárást meg kell szüntetni.
 
8.13.) A határozatot írásba kell foglalni. A határozat rendelkező részből és indokolásból áll. 
A rendelkező rész a fegyelmi szerv megjelölését, az ügy számát, az eljárás alá vont tag nevét, lakcímét, egyesületének nevét, esetleges viselt tisztségét, horgászigazolványának és állami horgászjegyének számát, a korábban indított fegyelmi eljárás(ok) adatait, a tárgyalás helyét és idejét, továbbá az eljárás alapját, a fegyelmi ügyben hozott érdemi döntést és a fellebbezési jog tekintetében nyújtott tájékoztatást tartalmazza.
 
A határozat indokolási része a megállapított tényállást, a bizonyítékok megjelölését, azok értékelését, a levont ténybeli és jogi következtetést, továbbá fegyelmi büntetés kiszabása esetén az értékelt súlyosbító és enyhítő körülményeket tartalmazza.
 
8.14.) Az indokolást is tartalmazó határozatot a fegyelmi szerv az eljárás alá vont tagnak kihirdetését követően kézbesíti, vagy tértivevényes ajánlott levélben 8 napon belül megküldi. Meg kell küldeni továbbá a határozatot az eljárást elrendelő szervnek vagy személynek.
8.15.) Az I fokú határozat kihirdetésekor a fellebbezésre jogosultak a fellebbezési jogukról lemondhatnak. A jogerős fegyelmi határozatot a fegyelmi szerv elnöke jogerősítő záradékkal látja el.
8.16.) Ha a 3.1. pont c.) pontja alapján a horgászt nem az
egyesület, hanem más vízhasznosító vízterületéről tiltották ki, a jogerős határozat egy példányát meg kell küldeni ezen hasznosítónak is.
8.17.) A 3. 1. pont c.) - f.) pontjában meghatározott fegyelmi büntetéseket a határozat jogerőre emelkedése után haladéktalanul be kell jegyezni az eljárás alá vont személy egyesületi tagnyilvántartó kartonjára. A bejegyzésben dátumszerűen fel kell tüntetni a fegyelmi büntetés hatályának első és utolsó napját.
 
8.18.) A hónapokban, illetőleg években megállapított fegyelmi büntetés kezdő napja az a nap, amelytől kezdődően az eljárás alá vont személy a fegyelmi határozatban megjelölt jogát ténylegesen nem gyakorolhatta. Ha a fegyelmi vétség miatt a horgászathoz való jogot felfüggesztették, a horgászjegyet, területi engedélyt bevonták, ennek tartama beszámít a jogerős fegyelmi határozatban megállapított időtartamba. Amennyiben viszont az eljárás során ilyen intézkedésre nem kerül sor, a fegyelmi büntetés tartama akkor kezdődik, amikor a jogerős határozat alapján az elkövetőt ténylegesen is megfosztják a joggyakorlás lehetőségétől.
 
8.19.) Az 8.17) pontban meghatározott bejegyzést – ha arra lehetőség van – a másodfokú határozatot hozó fegyelmi szerv határozatának kihirdetése után azonnal bevezetik az elkövető tagnyilvántartó kartonjára és egyben bevonják a meghatározott okmányokat is. Amennyiben erre nincs lehetőség – mert pl. az elkövető nem jelent meg a tárgyaláson – ezeket az intézkedéseket a jogerős határozat alapján az ügyben első fokon eljárt fegyelmi szerv köteles megtenni, illetve ha a fegyelmi határozat első fokon jogerőre emelkedett, a 8.17) pontban szabályozott kötelezettség az elsőfokú határozatot hozó fegyelmi szervet terheli.
 
8.20.) Ugyanezen rendelkezéseket értelemszerűen alkalmazni kell az elnökség és közgyűlés által lefolytatandó I. és II. fokú eljárásokban is.
 
IX.
 
FELLEBBEZÉS
 
9.1.) Az első fokon hozott fegyelmi határozat ellen, annak kézbesítésétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet az első fokú fegyelmi szervnél kell benyújtani.
 
A fellebbezési eljárás díja 10.000.- Ft, melyet a Szövetség részére kell megfizetni a fellebbezés benyújtásával egy időben, készpénzben, vagy a Szövetség számlájára történő átutalás útján. Amennyiben a fellebbező fél az eljárás díját elmulasztja megfizetni, az elsőfokú határozatot hozó szerv a fellebbezést hivatalból elutasítja. Az elutasító határozat ellen kifogást lehet előterjeszteni a határozat kézbesítésétől számított 8 napon belül. A kifogást a másodfokú szerv megvizsgálja, mely alapossága esetén lefolytatja a másodfok eljárást, az alaptalan kifogást elutasítja. 
9.2.) Fellebbezésre jogosultak: az eljárás alá vont tag és az eljárást elrendelő szerv, vagy személy. A fellebbezés halasztó hatályú.
9.3.) A fellebbezést a fegyelmi bizottság elnöke – az ügy irataival együtt – a fellebbezési határidő lejártától számított nyolc napon belül köteles megküldeni a másodfokú szervnek.
9.3.) A másodfokú szerv tárgyaláson kívül, az iratok alapján hozza meg határozatát, azonban a fellebbező fél a fellebbezésével egy időben kérheti, hogy a másodfokú szerv tartson ügyében tárgyalást.
9.4.) Ha a fellebbezési eljárásban eljáró szerv a fellebbezést
alaptalannak találja, azt elutasítja.
Ellenkező esetben az I. fokú határozatot részben vagy egészében megváltoztatja, vagy a határozat hatályon kívül helyezése mellett az I. fokú szervet új eljárásra és új határozathozatalra utasítja. A II. fokú határozatra a 8.13) pontban és 8.14) pontban írtak értelemszerűen irányadóak. 
9.5.) A fellebbezési eljárásban eljáró szerv az I. fokú határozatban kiszabott büntetést csak erre irányuló fellebbezés esetén súlyosbíthatja.
9.6.) Ha a fellebbezési eljárásban eljáró szerv a fellebbezést érdemben elbírálta, a hozott határozat a kihirdetéssel jogerőre emelkedik. A II. fokú határozat ellen további fellebbezésnek helye nincs.
9.7.) A II. fokú határozat ellen 30 napon belül bírósághoz lehet fordulni. 
9.8.) A jogerős határozattal kiszabott „kizárás” fegyelmi büntetést a HEK által vezetett nyilvántartásba be kell vezetni, melyet a Szövetség weboldalán keresztül az egyesületi tagok számára is hozzáférhetővé tesz. Amennyiben a kizárást kiszabó fegyelmi határozat első fokon emelkedik jogerőre, a fegyelmi határozatot hozó szerv határozatát haladéktalanul köteles a HEK számára nyilvántartásba vétel céljából megküldeni.
X.
 
ÚJ ELJÁRÁS KEZDEMÉNYEZÉSE
 
A fegyelmi határozat jogerőre emelkedésétől számított hat hónapon belül az eljárás alá vont személy új eljárás lefolytatását kérheti, ha olyan új bizonyítékot jelöl meg, mely az alapeljárásban terhére megállapított tényállás megdöntésére és ennek eredményeként kedvezőbb határozat hozatalára alkalmas. Az új eljárás elrendelése vagy a kérelem elutasítása az alapeljárásban jogerős döntést hozó fegyelmi szerv hatáskörébe tartozik. Az új eljárást elrendelő, illetve elutasító határozat ellen fellebbezésnek helye nincs. Egyebekben erre az eljárásra is a fegyelmi eljárás általános rendelkezései értelemszerűen irányadóak. 
 
XI.
 
ELJÁRÁS IFJÚSÁGI TAGGAL SZEMBEN
 
Ifjúsági taggal szemben elsődleges cél a nevelés, ezért a fegyelmi eljárás elrendelése előtt – súlyos elbírálás alá eső esetek kivételével – az 5.4.) pont rendelkezései szerint kell eljárni. Az ifjúsági tag megidézésével egyidejűleg fel kell kérni a szülőt, vagy a gyámot is a megjelenésre, hogy általános magatartására vonatkozó véleményt adjon. 
 
XII.
 
KIEMELT FEGYELMI VÉTSÉGEK ÉS AZOK BÜNTETÉSE
 
12.1.) A büntetéskiszabási gyakorlat egységessége érdekében a fegyelmi szabályzat 2.) pont szerinti fegyelmi vétségek gyakori eseteire a 3.1.) pont alapján javasolt fegyelmi büntetéseket a szabályzat meghatározza. 
 
12.2.) A fegyelmi büntetés kiszabásánál figyelembe kell venni az enyhítő és súlyosbító körülményeket, különösen a cselekmény súlyát, ismételtségét, a szándékosság, illetőleg a gondatlanság fokát, az okozott kár mértékét. Mérlegelni kell az egyesületben, vagy vízterületen a horgászfegyelem fenntartásához, illetőleg megszilárdításához fűződő különleges érdekeket.
 
Enyhítő körülményként értékelhető különösen, ha az elkövető fiatalkorú, kezdő horgász, aki még nem ismeri kellően a horgászat szabályait, számottevő társadalmi munkát végzett a horgászközösség javára, súlyos betegségben szenved, feltáró jellegű beismerést tett, tettét őszintén megbánta.
 
Súlyosbító körülmény lehet, ha az elkövető már korábban is követett el fegyelmi vétséget, tettét ittas állapotban követte el, stb.
 
12.3.) Kiemelt fegyelmi vétségek és azok javasolt büntetési tételei:
 
1.) Horgászkezelésű vízen folytatott jogtalan halászat (pl. varsa, marázsa, dobó-, vagy emelőháló, stb.) esetén 3-5 év horgászattól való eltiltás, kizárás.
 
2.) Tiltott eszközzel folytatott jogosulatlan horgászat, halászat (pl gereblyézés, fenékhorog, tükörháló stb.) ill. kímáleti területen és vermelő helyen történő horgászat, halászat esetén kizárás.
 
3.) Horgászat arra jogosító okmányok nélkül, 2-5 év horgászattól való eltiltás, kizárás.
 
4.) Horgászat tilalmi időben, vagy tiltott helyen (telepítés utáni tilalom) esetén 1-3 év horgászattól való eltiltás, kitiltás, tagsági jogok felfüggesztése.
 
5.) - Helyi méretkorlátozással védett faj méreten aluli példányának megtartása,
     - Fajlagos tilalmi időben a tilalommal védett faj egyedének megtartása,
     - Napi mennyiségi korlátozás túllépése
 
eseteiben 1-2 év horgászattól való eltiltás, kitiltás.
 
6.) Az egyébként szabályos körülmények között fogott és megtartott halnak a fogási naplóba való azonnali, a készség újbóli bedobását megelőzően történő bejegyzésének elmulasztása esetén
 
egy db halnál 1 év horgászattól való eltiltás, két db halnál 2 év horgászattól való eltiltás.
 
7.) Az ellenőrzésre jogosult személy, esetleg a szabálysértő magatartásra figyelmeztető másik horgász, vagy valamely egyesületi tisztségviselő tettleges bántalmazása, vagy velük szembeni kirívóan durva fellépés eseteiben 5 év horgászattól való eltiltás, kizárás.
 
8.) Az ellenőrzésre jogosult személy munkájának akadályozása, illetve intézkedésének meghiúsítása, személyének sértegetése, szidalmazása eseteiben 1-3 év horgászattól való eltiltás, kitiltás.
 
9.) A vízterületen, az egyesület irodájában tanúsított etikátlan, a társadalmi együttélés normáit sértő viselkedés; más horgászok, az egyesület tagjainak, tisztségviselőinek sértegetése, szidalmazása, lejáratása, indokolatlan  zavarása; közbotrány-okozás eseteiben 1-3 év horgászattól való eltiltás, kitiltás, tagsági jogok felfüggesztése, kizárás.
 
10.) - Környezetvédelmi szabályok megszegése (növényzet irtása, vízszennyezés, rongálás),
       - Szemetes helyen való horgászat,
       - Egyéb, a horgászvízen érvényes szabályok megszegése,
       - Mólóhasználati szabályok megsértése,
 
eseteiben 3-12 hónap horgászattól való eltiltás, kitiltás.
 
 
 

Egyesületünk saját Fegyelmi szabályzata

 

Az Emődi Horgász Egyesület Közgyűlése 2009. január 18.án 8/2009(01.18.)KGY számú határozatában az egyesület fegyelmi szabályzatát kiegészítette az egyes fegyelmi vétségek esetén alkalmazandó büntetési tételekkel.

 

AZ EGYES FEGYELMI VÉTSÉGEK ESETÉN ALKALMAZANDÓ BÜNTETÉSI TÉTELEK

Ez a szabályzat az Emődi Horgász Egyesület Fegyelmi Szabályzatának 2 számú mellékletét képezi, mely tartalmazza az Egyesület kezelésében lévő vízterületeken elkövetett szabálysértések esetén a hatóságok illetve az arra jogosult szervek által kiszabott, határozatban rögzített büntetési tételeken túlmenően az egyesületnél alkalmazandó - az egyesület kezelésében lévő vízterületeken történő horgászattól való - eltiltások mértékét.

                                           Eltiltás mértéke

 

1.  Tiltott eszközökkel folytatott, jogtalan halfogási tevékenység.                                           3 év

2.  Az ellenőrzésre jogosult személy tettleges bántalmazása.                                               3 év

3.  A horgászat során más horgász, ill. egyesületi vezető tettleges bántalmazása.              3 év

4.  Tilalmi időben a tilalommal védett halfaj megfogás utáni megtartása.                                    3 év

5.  Méreten aluli hal megtartása /minden további hal megtartása estén 1 évvel

     növekszik,de maximum 5év/.                                                                                          3 év

6.   Méretkorlátozás alá eső halfajok darabszámára vonatkozó korlátozás túllépése.      2 év

7.   Érvényes területi jegy nélküli horgászat..                                                                    2 év

8.   Szabályos eszközökkel, de szabálytalan módon való horgászat.     

      Szabályos eszközökkel való gereblyézés.                                                                  2 év

9.   Egy időben alkalmazható horgászkészségek számának egy darabbal történő

      túllépése./Minden további bot estén 1 évvel növekszik,de maximum 5 év/                      2 év                                                                         

10.  Zsákmány bejegyzésének elmulasztása és fogási napló helytelen vezetése.          2 év                                                        

11.  Az ellenőrzésre jogosult személy felhívása esetén a horgászatra jogosító   

        igazolványok felmutatásának vagy a horgászzsákmány bemutatásának megtagadás.         1 év

12.  Partrongálás, szemetelés, a parton elhelyezett létesítmények rongálása,(pl. WC-ék).          1 év

13.  Távozáskor szemetes horgászhely hátrahagyása.        1év                                                                                                    

 

A horgászrend nem ismerete – vagy erre való hivatkozás nem mentesíti a horgászt a felelősségre vonása alól.

A fenti felsorolás csak a leggyakrabban előforduló súlyosabb fegyelmi vétségeket tartalmazza. Nem szerepelnek benne az enyhébb megítélés alá eső fegyelmi vétségek. Ezekben az esetekben a fegyelmi eljárás lefolytatására jogosult szervek által hozott határozatok a mérvadóak.

Emőd, 2009. január 11.

 

Szabó Attila
Fegyelmi Bizottság Elnöke

 
A személyi jövedelem adójának 1%-a felajánlásával támogassa egyesületünket

Személyi jövedelem Adója 1%-ával támogassa egyesületünket

Adószámunk: 19075075-1-05%

 
MOHOSZ

 
Számláló
Indulás: 2007-01-21
 
naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre